How to Cost a Recipe?

Answer Whether you are starting a food service business or creating a family budget, it is important to know how much a meal costs. With so many ingredients in a recipe, it is difficult to come up with an... Read More »

Top Q&A For: How to Cost a Recipe

Help! My daughter needs a recipe for a meat dish to serve four-six. Anyone have a very simple family recipe?

This is delicious and SOOO easyBAVARIAN BEEF BURGUNDY 1 lb. beef sirloin, cut into thin strips (or Tenderloin Tips)2 tbsp. butter1 c. mushrooms, sliced1/2 c. onion, chopped1 pkg. Kraft brown grav... Read More »

How to Turn a Regular Recipe Into a Low Fat Recipe?

A great way to turn a regular recipe into a low-fat recipe is to reduce the fat by altering some of the ingredients. Some of the alterations to make recipes low-fat may cost a little more than the ... Read More »

Why most cookie recipe contain chocolate/cocoa powder & chocolate chips Ain't any recipe without it?

Now that's just silly. There are millions of cookie recipes that don't contain those things. It's not even close to "most cookie recipes" containing those ingredients. Some of these may have bro... Read More »

The cost of the production rose 30% if the new cost is $3.90 per unit, what was the old cost per unit?

take $0.39 ( 10 percent of $3.90) multiply by 3subtract the answer you get from above answer from $3.90this will provide the answer to your math problem.You need to do your math problems yourself... Read More »