How much does it cost to run appliances?

Answer The cost to run a household appliance varies according to its kilowatt hour (kWh) consumption, which is marked on its label. On average, U.S. homes are charged 9.4 cents per kWh. Annually, the aver... Read More »

Top Q&A For: How much does it cost to run appliances

How much do Web-Cams cost usually on average and how much does Skype cost, charge i'm not that familiar with?

Webcams are typically around $30, and Skype is a free service.

How much does it cost to get in to the next star like how much money does it cost?

It is simply not possible for us to travel to the nearest star. It is much too far away and far beyond our present technology.

How much does a verizon family plan cost and what if i add another plan how much would that cost?

$30 per basic phone line $40 per smart phone line$50 for 1GB of data $60 for 2GB of data $70 for 4GB of data $80 for 6GB of data $90 for 8GB of dataIf you do not want 1GB of data you ... Read More »

How much does it cost to produce the game show Jeopardy and how much profit does it make yearly?

No true cost can ever be given because many parts of the show are already provided by SPT . Sony Pictures Television (SPT) already owns the studios where it is Taped. The High Definition equipment ... Read More »