How much does it cost to run a light bulb?

Answer Depending on the wattage of light bulb, a bulb that is on for six hours per day will consume between three and 18 kilowatt hours of electricity per month. At a utility cost of 10 cents per kwh, thi... Read More »

Top Q&A For: How much does it cost to run a light bulb

How much does it cost to run a light bulb for an hour?

Using a generic electrical cost calculator online, the cost of running one standard 75-watt light bulb for one hour would add $0.01 cent to your electric bill. This is based on a national average c... Read More »

How much energy does it take to light a 60-watt light bulb for an hour?

The amount of energy a device uses is measured in watts. So a 60 watt light bulb will use 60 watts of electricity. However, the amount of electricity used over a period of time is typically measure... Read More »

Light bulb help! anybody know a light bulb that does not give off a yellow aura ?

Yes I have that type of bulb in my room. It's called natural something, and it gives off a more blue-ish hue to the room, as if you had a window open.I forget what they're called but they are more ... Read More »

How much light does a t-5 fluorescent bulb produce?

At 104 lumens (measurement of light intensity) per watt, the standard T5 fluorescent lamp is a highly-efficient fluorescent light source. The output of a 4 foot T5 lamp produces 2,900 lumens.Refere... Read More »