Question

 How much does it cost to produce a toothbrush?

Answer According to an article in The Seattle Times, it costs between a few pennies and 65 cents for a manufacturing company to produce a toothbrush, depending on the brand and type.Source:The Seattle Tim... Read More »
http://www.answerbag.com/q_view/1867309

Top Q&A For: How much does it cost to produce a toothbrush

How much does it cost to produce the game show Jeopardy and how much profit does it make yearly?

No true cost can ever be given because many parts of the show are already provided by SPT . Sony Pictures Television (SPT) already owns the studios where it is Taped. The High Definition equipment ... Read More »
http://wiki.answers.com/Q/How_much_does_it_cost_to_produce_the_game_show_Jeopardy_and_h...

How much does it cost to produce a movie?

The cost to produce a movie varies, depending upon cast, locations, equipment and additional factors. The most expensive movie ever produced is "Spiderman 3," with a budget of $285 million. The mov... Read More »
http://www.answerbag.com/q_view/1865515

How much does it cost to produce a Nike shoe?

According to an article published in 1997 by the Campaign for Labor Rights, Nike shoes cost approximately $3.50 to produce. These same shoes can then be resold for $140 or more, making the product ... Read More »
http://www.answerbag.com/q_view/1864996

How much does it cost to produce a Broadway play?

The cost of producing a Broadway play can be high, with the minimum costs of production running at least $10,000,000. Production costs vary based on factors such as how long the play will run, acto... Read More »
http://www.answerbag.com/q_view/1864114


feedback
loading